Home / News / HR CIS Championship 2015 — coverage

CIS Championship 2015 — coverage

Post thumbnail

Rules

Group stage — GSL, bo1.
Top two from each group proceed to upper bracket, 3-4 places — to lower bracket.
Play-off — Double Elimination, bo3.
Final — bo5 with 1 map advantage for team from upper bracket.

Mappool: dust2, mirage, cache, nuke, inferno, overpass, cobblestone

Stream

Schedule
(time in CET: +1 hour for Kyiv and Moscow, +3 for Astana)

17'th of April

09:00 – 14:00 – group A
14:00 – 19:00 – group B
19:00 – 21:00 – lower bracket 1/4 final

21:00 – 23:00 – lower bracket 1/4 final

18'th of April

09:00 – 12:00 – upper bracket 1/2 final #1
12:00 – 15:00 – upper bracket 1/2 final #2
15:00 – 18:00 – lower bracket 1/2 final #1
18:00 – 21:00 – lower bracket 1/4 final #2
21:00 – 00:00 – lower bracket final

19'th of April

11:00 – 15:00 – upper bracket final
15:00 – 18:00 – Consolidation final
18:00 – 23:00 – Grand final

Prize pool

1st place — $5000 ( Flipsid3)

2nd place — $3000 ( HellRaisers)

3rd place — $2000 ( ACES)

4th place — $1000 ( TSY)

5-8th place — $500 ( PiTER,  WEPLAY,  GGWP,  USSR)

Play-off
time mentioned as CET (+1 hour for Kiev and Moscow, +3 for Astana) 

 
           
      HellRaisers      
     2:0   HellRaisers    
      GGWP  9:16 @mirage

 3:16 @inferno
   
        Flipsid3  
      Flipsid3    
     2:0   Flipsid3    
      USSR      
Lower bracket          
  TSY        16:7 @cbble 
 16:10 @ovps
 
 2:0   TSY       Flipsid3
  WEPLAY  2:1   TSY    
    GGWP        
     16:06 @mirage      
     05:16 @cache   ACES    
     13:16 @cbble  16:14 @cache    
    USSR    11:16 @dust2   HellRaisers  
  ACES  0:2   ACES  5:16 @inferno    
 2:1   ACES     HellRaisers    
  PiTER          

* Upper bracket advantage

Group stage

 P  Group А  G  W  L
1   HellRaisers 2 2 0
4   PiTER 2 0 2
3   TEAMSWAGYOLO 3 1 2
2   USSR 3 2 1

P – place, G – games, W – wins, L – losses

Games: (time in СЕТ, +1 hour for Kyiv and Moscow)

(1) 17.04, 11:30 — PiTER 11:16 USSR @inferno
(2) 17.04, 12:00 — HellRaisers 16:3 TEAMSWAGYOLO @cache
(3) 17.04, 13:00 — USSR 11:16 HellRaisers @cache
(4) 17.04, 14:00 — PiTER 7:16 TEAMSWAGYOLO @mirage
(5) 17.04, 15:00 — USSR 16:9 TEAMSWAGYOLO @cobblestone

 

P  Group B G W L
1   Flipsid3 2 2 0
3   ACES 3 1 2
2   GGWP 3 2 1
4   WEPLAY 2 0 2

P – place, G – games, W – wins, L – losses

Games: (time in СЕТ, +1 hour for Kyiv and Moscow)

(1) 17.04, 14:00 — Flipsid3 16:6 GGWP @cobblestone
(2) 17.04, 15:00 — ACES 16:12 WEPLAY @inferno
(3) 17.04, 16:00 — Flipsid3 16:12 ACES @cobblestone
(4) 17.04, 17:00 — GGWP 16:10 WEPLAY @nuke
(5) 17.04, 18:00 —ACES 10:16 GGWP @dust2

Team rosters

 HellRaisers: ANGE1, KucheR, Dosia, adreN, mou
 FlipSid3 Tactics: B1ad3, bondik, markeloff, s1mple, WorldEdit
 GGWP: dERZKIY, aka, zoneR, lamp, micE
 PiTER: facecrack, jMqA, spiker, waterfall, waylander
 teamswagyolo: kibaken, spaze, brain, mouseTT, DavCost
 USSR: DSTR, PLAZ, latro, InsoM, Egor K.
 ACES: electronic, spyn, toff, hooch, ub1que
 WEPLAY: chiN, Ivs4r, wm4j, treaNt, Lexer